8 důvodů, proč navštívit Abruzzi, skrytý cestovatelský ráj

19. 05. 2019 20:44:12
Dnešní text začnu slovy “Molise - region, který neexistuje”. Proč se to v Itálii říká? Inu proto, že samotní Italové si z tohoto regionu dělají často legraci...

Italové říkají, že jistý pan doktor jménem Gregory Donald Jhonson provedl výzkum, z kterého vyplynulo, že žádný Ital nezná žádné typické jídlo ani písničku z tohoto regionu. Nejlepší na tom je ale fakt, že milý pan doktor ve skutečnosti vůbec neexistuje a celá tato legenda začala žít díky smyšlenému textu na jedné internetové encyklopedii.

Ale teď už trochu vážněji. Molise (čte se “Molíze”) a Abruzzo (čte se “Abruco”) jsou dva sousedící regiony v oblasti střední Itálie, které byly dříve jediným regionem, nazývaným “Abruzzi a Molise”. V roce 1963 se region rozdělil na dvě samostatné oblasti, které mají dodnes spoustu společného. Spojují je totiž nejen podobná krajina, hory a moře, ale také tradice a kultura, týkající se jídla. Původně se jednalo především o pastevecké regiony a také velmi úrodné regiony, kde se pěstovalo vše možné.

Co se týče charakteru území, převažují zde hornaté terény. Kdo z vás by řekl, že ve střední Itálii se nachází hory, které dosahují výšky téměř 3000 metrů? Nejvyšší hora oblasti Gran Sasso přitom dosahuje 2912 metrů, následovaná horou Majella s úctyhodnými 2793 metry.

A jaké plodiny se v těchto regionech pěstují? Například šafrán, pšenice (produkují se zde také jedny z nejkvalitnějších těstovin vůbec), ovoce a zelenina, olivy, víno, lékořice a spousta dalších. Tato oblast je navíc rájem lanýžů. Právě v Abruzzu a Molise se totiž ročně urodí nejvíce lanýžů na celém světě.

Ze zvířat tu potkáte volně se pasoucí ovce či krávy ve společnosti nádherných velkých psů, kteří v této oblasti byli po staletí šlechtěni pro ochranu a doprovázení stád. Dále je tu velké množství rančů s koňmi, a to i s těmi pro turisty.

A teď se dostávám k jádru. Proč byste měli (třeba místo obligátního týdne v Chorvatsku či severní Itálii) zvážit návštěvu právě této oblasti?

  • Abruzzo a Molise jsou rájem pro cestovatele proto, že tyto regiony nenajdete na předních stránkách turistických průvodců a nabídek cestovních kanceláří. Mnoho cestovatelů je tudíž vůbec nezná a do některých malebných městeček oblasti jezdí jako turisté především místní a cizinec sem třeba vůbec nezavítá... A to je právě to kouzelné.
  • Tyto regiony se ne nadarmo označují jako “zelené plíce Evropy” - neuvěřitelných 70% jejich plochy je totiž tvořeno jen a pouze přírodou, ať už jsou to lesy, nekonečné louky, náhorní plošiny, hory a horská pásma a také 4 národní parky. Navíc přibližně 65% rozlohy obou regionů se nachází nad 800 metry nadmořské výšky. Díky tomu tu dýcháte čistý horský vzduch a na mnoha místech se můžete také osvěžit výbornou pitnou vodou přímo z hor.
  • V jedné z provincií (podoblastí regionu) se nachází 99 kostelů a 99 hradů. Pokud máte rádi právě tyto památky, rozhodně se tu máte na co těšit!

  • Pokud jste lyžaři, Abruzzo a Molise vám mají také co nabídnout. Mimojiné si zde můžete zalyžovat s výhledem na moře, což je možné už jen na jednom místě na světě (Nový Zéland)... a přece jen, Itálie je pro nás o trošku blíž.

  • Abruzzo a Molise jsou skvělým cílem i pro milovníky zvířat. I díky množství chráněných oblastí a přírodních parků se tu zvířata lidí nebojí, jelikož jim tu nikdo neubližuje. V některých oblastech se tak můžete snadno zblízka setkat například s liškami, vlky, daňky, kamzíky, srnkami, ale třeba i medvědy. Na internetu koluje mnoho videí, kde místní zachytili volně se procházející daňky, srnce i medvědy v městečcích, z nichž některá jsou přímo součástí národních parků. Zvířata se volně procházela ulicemi, auta zastavovala a všichni se užasle dívali a čekali, až pokojně přejdou na druhou stranu.

  • Když už mluvím o zvířatech, jistě nemohu nezmínit, že tato oblast je i rájem pro milovníky koní. Najdete zde obrovské množství rančů s nezměrnými pastvinami a na spoustě z nich si můžete zaplatit vyjížďku a to v různých terénech - v horách, na nekonečných loukách, náhorních plošinách, ve sněhu či u moře.

  • Jelikož se nacházíte v Itálii, připočtěte ještě výbornou kuchyni. V této oblasti mají velké množství zajímavých lokálních produktů k ochutnání. Uvedu alespoň některé z nich: arrosticini (jehněčí maso nakrájené na kostičky, opékané na speciálním rožni na špejli), typické sýry a uzeniny regionu (například výborný sýr caciocavallo a stovky dalších produktů), typická vína (například Pecorino, Trebbiano d’Abruzzo, Montepulciano d’Abruzzo, Tintilla del Molise), těstoviny amatriciana, lokální turecký med či typická sladkost zvaná confetti z města Sulmona, která se používá i při mnoha slavnostních příležitostech. Ale o tom všem zase někdy jindy.

  • Abruzzo a Molise vás jistě také potěší nízkými cenami ve srovnání s turistickými destinacemi. Několik příkladů za všechny. Pizza Margherita vás bude stát 4 Eura, běžnou porci těstovin dostanete za 5-6 Eur, sýr Grana Padano dobré kvality koupíte již okolo 10 Eur za kilogram (zde samozřejmě záleží na zralosti). Máte větší hlad? Můžete si dát menu, složené z 15 chodů v jedné z mnoha restaurací, kde i přímo chovají zvířata a tvoří vlastní produkty (tzv. “agriturismo”). V tomto případě si můžete dát takový “all you can eat”, a to asi za 30 Eur. Ubytování v takovémto agriturismu vás přijde okolo 500 korun na osobu a noc. A co takhle olivový olej? Velmi dobrou kvalitu seženete okolo 5 Eur za litr. A pokud si chcete dát čerstvou rybu u moře, třeba mořského vlka, zaplatíte okolo 3-4 Eur za kilogram právě ulovené ryby...

Jak vidíte, Abruzzo a Molise jsou dva regiony, které mají každému cestovateli co nabídnout. Můžete se zde věnovat dlouhé dny klidným procházkám přírodou, můžete si zvolit pokročilé turistické trasy, s průvodci se můžete vydat třeba i po stopách medvědů a dalších zvířat...

Pokud ale toužíte spíše po odpočinku, najdete zde obrovské množství nádherných kamínkových i písčitých pláží, kde nejsou davy turistů, a odpoledne můžete trávit v malebných městečcích, plných umění a historie. Večer můžete zakončit příjemnou večeří v některém z nich.

A ještě dobrá zpráva na závěr. Z České republiky se sem můžete snadno dostat letem Praha-Pescara a odsud už vyrazíte vstříc vašim dobrodružstvím!

A o čem vám povím příště? Navážu na tento text, který je prvním z cestovatelské série po těchto dvou regionech a dám vám tipy na konkrétní místa, kam se v Abruzzu a Molise můžete podívat. Pokud vás zajímá něco konkrétního, zmiňte to prosím v komentáři. Můžete tam také napsat, zda se chcete dozvědět více o přírodních zajímavostech, o městech, kultuře, jídle či o čemkoliv jiném, budu se snažit vyhovět postupně všem.

Autor: Michaela Muzikářová | neděle 19.5.2019 20:44 | karma článku: 16.81 | přečteno: 511x

Další články blogera

Michaela Muzikářová

Jak jsme v české garáži dělali italské klobásky

Vloni na podzim přišel Andrea s nápadem, že bychom měli zkusit vyrobit italskou sušenou klobásu (salsiccia, čti "salsyča"). Že prý nechápe, proč u nás děláme jen samou vařenou (dušenou) šunku...

14.6.2019 v 9:43 | Karma článku: 14.43 | Přečteno: 636 | Diskuse

Michaela Muzikářová

9+1 důvodů, proč se (na)učit italsky

Dnes bych vás ráda motivovala ke studiu tohoto krásného jazyka. Třeba vás článek zaujme a hned si najdete svou jazykovku nebo lektora :-) Tady je mých 9+1 důvodů, proč se učit italsky.

6.6.2019 v 14:59 | Karma článku: 14.42 | Přečteno: 423 | Diskuse

Michaela Muzikářová

Na návštěvu k italské rodině

Po pár měsících v České kotlině jsme se zase v dubnu vydali na pár dní do Itálie. Tentokrát jsme s sebou vzali i české rodiče, aby se konečně seznámili s těmi italskými...

30.5.2019 v 14:28 | Karma článku: 29.14 | Přečteno: 1485 | Diskuse

Michaela Muzikářová

Každodenní život s Italem a italská kultura

Dnes vám předkládám výběr italových (a teď už vlastně i mých) zvyků a nezvyků a perličky z našeho soužití...

22.5.2019 v 12:40 | Karma článku: 27.59 | Přečteno: 1331 | Diskuse

Další články z rubriky Cestování

Lucia Bihuncová

Levický hrad: Kedysi významná obrana pred útokmi Turkov, dnes len zrúcaniny

Centrum Levíc ukrýva historickú pamiatku, ktorá kedysi plnila významnú úlohu v našich dejinách. Dnes je Levický hrad už len ruinami, no aj tak nestratil svoju monumentálnosť.

17.6.2019 v 12:24 | Karma článku: 7.03 | Přečteno: 152 | Diskuse

Ladislav Větvička

Sprosta vražda

To, co zrobili bolševici carske rodině, je přišerne. Z vraždy carske rodiny mrazi. Komornu a děcka, kere v krvi přežily střilani komanda bolševiku, dobili nejzvrhlejši členove komanda bajonetama.

17.6.2019 v 11:11 | Karma článku: 25.01 | Přečteno: 850 | Diskuse

Ladislav Větvička

Jestli chcete cosik zažit, navštivte festyval česke kultury na Podkarpatske Rusi

Křen naloženy v gořalce v pětilitrovych flaškach. Ryby mrtve, žive aji nakladane. Maso na tisic zpusobu - z bravka, kozla, barana aji stare kravy.

16.6.2019 v 19:20 | Karma článku: 36.19 | Přečteno: 1878 | Diskuse

Adam Chadima

V Evropě se pracuje, aby se žilo. V USA se žije, aby se pracovalo. (stáž USA - část druhá)

O pozitivech a negativech života a práce v USA, o tom, jaké věci jsou u nás o poznání lepší...a na závěr také trochu o politické korektnosti.

15.6.2019 v 5:37 | Karma článku: 42.35 | Přečteno: 5618 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Poděkování do Řecka

Děkuji Katerině. Za článek na blogu iDNES o východu slunce. Ne ledajakém – o východu slunce pozorovaném z mořského břehu. Je to vždy magický zážitek. Nový začátek dne. Báječně ho autorka popsala.

13.6.2019 v 14:43 | Karma článku: 13.18 | Přečteno: 350 | Diskuse
Počet článků 7 Celková karma 21.04 Průměrná čtenost 999

Jsem brňačka. Jsem nadšenec do Itálie. Jsem pracující člověk. Jsem milovník zvířat, především koček. Ač jsem poměrně introvertní člověk, ráda cestuji a zkouším nové věci. Můj přítel je Ital... a o italsko-českém soužití bude i můj blog.

Najdete na iDNES.cz